Stanoviska k reprezentačním dresům sportovců České republiky

Stanovisko k dresům sportovní státní reprezentace

Zákon o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů č. 352/2001 Sb.
§ 3
(1) Velký státní znak
g) se užívá k zevnímu označení dresu sportovců reprezentujících Českou republiku.


Zákon o užívání státních symbolů České republiky

Podle zákona o státních symbolech mají reprezentační výběry používat velký státní znak. Na něm českého lva doplňují ještě moravská a slezská orlice. Zákon tedy píše, že velký státní znak se na dresech sportovců užívá, nikoliv že se pouze povoluje nebo dokonce že se neužívá a místo něj se užívá nějaké logo organizace funkcionářů. Na dresy sportovců reprezentujících Českou republiku tedy v první řadě patří symbol státu, což byl většinou státní znak nebo vlajka. Pokud jsou státní symboly nahrazovány logem nějaké asociace nebo reklamou, jedná se o hrubou neúctu ke státním symbolům. Státní reprezentace má už podle svého názvu reprezentovat stát, nikoliv nějaký spolek funkcionářů nebo sponzory.

Stanovisko k dresům fotbalových reprezentantů

Fotbaloví reprezentanti od jisté doby používají nikoliv symbol státu, dokonce ani logo bývalého Českomoravského fotbalového svazu, které státní znak obsahovalo, ale logo jakési asociace osahující nepodařenou napodobeninu lva z tzv. malého znaku, který neobsahuje symboly ostatních historických zemí České republiky, zmíněných v Preambuli Ústavy ČR. Jedná se tedy o jakési nadřazování jedné části republiky nad části ostatní, jako kdyby reprezentanti byli vybíráni pouze z území Čech a reprezentanti z Moravy a moravské části Slezska chyběli.

Stanovisko k dresům hokejových reprezentantů

Vypadá to jako úmyslné povýšenectví Čech vůči Moravě a moravské části Slezska, neboť po vymazání symbolu Moravy z reprezentačních dresů fotbalistů následuje totéž u dresu reprezentantů hokejových. U hokejových dresů však nebude ani nepodařený malý státní znak zakomponovaný do znaku asociace, ale jakési logo údajně představující kresbu lva. Je to flagrantní neúcta ke státu a státní symbolice.Český hokej se mění. Místo státního znaku bude na dresech nové logo lva

Hokejová revoluce vyvolává vášně. Proč z dresů národního týmu zmizel státní znak?