Vaše značka nejde nahrát, stáhnout ani zkopírovat. Nežije na vašem hard disku a není viditelná lidským okem. Protože vaše značka není logo. Vaše značka je to, co si o vás lidé myslí a co cítí. (Ashley Chymiy, americká konzultantka, trenérka, specialistka na obchodní strategii, 20. a 21. stol.)

Stanovisko k nahrazování státního nebo krajského symbolu logem

V poslední době se množí nahrazování státního symbolu logem všude, kde je to jen možné, dokonce i tam, kde se má ze zákona užívat velký státní znak ČR. Tato pochybná móda přinesla doslova záplavu mnohdy nevkusných log, jako by někdo vypsal soutěž o co nejohyzdnější logo tak, aby z oficiálního institucionálního znaku pokud možno nezůstal na kameni kámen, případně se chtěl zapsat do knihy rekordů v počtu log v jednom státě. Znění zákona ovšem nezahrnuje sankce, proto si každý, kdo to uzná za vhodné, přestože to vhodné není, dělá, co chce. Po fotbalistech, hokejistech a jiných sportovcích přichází s pofiderním nápadem i ministerstvo průmyslu a obchodu zavést jedno nové graficky jednotné logo. Jestliže symbolem státu mimo jiné jsou státní znak a státní vlajka, které tento stát reprezentují vizuálně, naskýtá se otázka, proč tento logický staletý symbol, který má stát chránit, je nahrazován nějakým logem, které nemá žádnou vyšší hodnotu nebo přínos, než má státní znak, spíše naopak. Odpověď je jednoznačná. Jde o kšeft, což ostatně přiznali prodejci dresů fanouškům, a o tunelování, k čemuž se už nikdo otevřeně jaksi nehlásí. Užívání státních symbolů je totiž bezplatné, kdežto logo je módní záležitostí, na rozdíl od státních symbolů se může libovolně často měnit a jeho autoři pobírají peníze za autorská práva. Přesto některé sportovní asociace a státní úřady si nechávají vytvořit různá loga od někoho, kdo je vymýšlí, a platí za ně. Někdo známý prostě potřebuje vydělat, případně se o zisk podělit se zadavatelem. Jsou to promrhané státní peníze, tedy peníze všech daňových poplatníků. Ocenění log je subjektivní a nepodléhá jednotným pravidlům. Ve skutečnosti jde o projev chování špatného hospodáře a přesměrování veřejných peněz do něčí soukromé kapsy. Je snahou vymýšlet nová loga dokomce i v případech, kdy některá loga již existují, čímž se promrhají finance vložené do stávajících log. Pokud se někdo domnívá, že výraz logo má něco společného s logikou, tak vytváření nových log má logiku jedinou. Čím více se bude nové logo užívat, tím více bude autor žádat za autorská práva. Výsledkem bude pouze skutečnost, že to bude stát víc peněz.

Že nahrazování státních symbolů logy různého druhu je kromě projevu hrubé neúcty k státním symbolům také protiprávní, to asi jejich tvůrce pramálo zajímá. Jde přece o kšeft. Sportovní reprezentanti mají reprezentovat stát a ne nějakou asociaci nebo tvůrce loga. Ze strany ministerstva jakožto státního úřadu jsou takové protizákonné kroky přímo skandální. Už snad chybí pouze nahradit státní vlajku někjakým transparentem a místo hymny zahrát nějakou znělku nebo právě populární modní hit.

Tak na takových jednoduchých malůvkách se dá slušně vydělat. Stačí k nim přidat nápis, aby bylo vůbec poznat, který kraj mají symbolizovat. Tomu se říká skutečné umění.Co komu řekne kolečko s křížkem? Logo Pardubického kraje sklízí kritiku

Pardubický kraj vybral logo se skandinávským motivem, odkazuje na cesty

Nové logo kraje budí rozpaky

Nové logo identitě kraje moc nepomohlo, připomíná švédskou vlajku

Nové logo kraje vyvolalo posměch. Autoři se inspirovali ňadry Venuše i mamutem

Logo Náchoda stálo 150 tisíc. Má základ za dvě stovky a připomíná kávovar