KONGRESY

Trojí cestou můžete dojíti moudrosti: Za prvé cestou přemýšlení, cestou to nejušlechtilejší, za druhé cestou napodobování, cestou to nejlehčí a za třetí cestou zkušenosti, cestou to nejtěžší (Konfucius, čínský filozof, etik, sociální politik a státník, 6. - 5. stol. př. n. l.)

Mezinárodní vědecká konference Cyrilometodějská tradice v novodobých československých dějinách

Ve středu 28. listopadu 2018 proběhla v Jezuitském sklepě Event centra na náměstí Velké Moravy ve Starém Městě Mezinárodní vědecká konference na téma Cyrilometodějská tradice v novodobých československých dějinách. Pořadatelem bylo sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje ve spolupráci s Univerzitou Konstantina Filozofa v Nitře, městem Starém Město, Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a Střední školou průmyslovou, hotelovou a zdravotnickou Uherské Hradiště. Konference se konala pod záštitou arcibiskupa olomouckého Mons. Jana Graubnera, nitranského biskupa Mons. Viliama Judáka, rektora Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře Libora Vozára, hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, předsedy Nitranského samosprávného kraje Milana Belici a starosty Starého Města Josefa Bazaly, kteří byli rovněž přítomni. Na konferenci zavítali i další významní hosté, jako např. zástupce ekumenického cařihradského patriarchátu biskup Paisij z Apameje a další. Konferenci moderoval vedoucí Centra slovanské archeologie v Uherském Hradišti doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc. Příspěvky přednesli významní čeští, moravští a slovenští vědci, badatelé a experti, dlouhodobě se zabývající výzkumem života a díla obou věrozvěstů Miroslav Vepřek (FF UP v Olomouci), Viliam Judák (CMBF UK Bratislava), Pavel Ambros (CMTF UP v Olomouci), Jaroslav Šebek (AV ČR), Ján Zozuľak, Peter Ivanič, Róbert Arpáš a Martina Lukáčová (FF UKF v Nitre). Byly prezentovány názory české, moravské a slovenské vědy o společné cyrilometodějské kulturní tradici, zajímavé pro širší akademickou i laickou veřejnost. Referáty vyšly v písemné formě v lednu 2019 v kolektivní monografii autora Petera Ivaniče „Cyrilometodějská tradice v novodobých československých dějinách“. Publikaci vydalo sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o. ve Zlíně. Kolektivní monografii příspěvků s cyrilometodějskou tématikou v českém a slovenském jazyce uvádí průvodním slovem arcibiskup olomoucký a metropolita moravský mons. Jan Graubner. Stránky publikace jsou bohatě doplněné archivními fotografiemi a barevnými obrazovými přílohami.

1. celostátní kongres SVS

V pátek 30. srpna 2019 proběhl v konferenčním sále Slovenské národní knihovny v Martině na náměstí Jozefa Cígera Hronského 1. slovenský vexilologický kongres. Během celodenního programu stihli přednášející odpřednášet 15 přednášek na vexilologické téma. Z nejzajímavějších témat lze jmenovat Spomienky na tvorbu štátnej vlajky a štandardy prezidenta Slovenskej republiky (1990 - 1993) (L. Vrteĺ), Návrhy a vývoj vlajky 1. Českoslocenské republiky (P. Exner), Jak Milan Rastislav Štefánik navrhoval vlajky (A. Brožek), Symboly Slovenska (1939 - 1945) (R. Klimeš), Neznáme návrhy štátnej vlajky Slovenského štátu a štandardy prezidenta Slovenskej republiky (L. Vrteĺ), Česká a slovenská cesta ke komunálním vlajkám (K. Huk), Proces udělování obecních symbolů v České republice) (P. Exner) a Kniha znalostí o všech královstvích - vexilologický pramen ze 14. století (V. Liščák). Program byl završen ve večerních hodimách společným setkáním účastníků konference v lokálním pivovaře v Hotelu Victoria v Martině, místní části Stráne.

13. genealogicko-heraldické matiné

Na rok 2020 připadá výročí 100 let od přijetí státních symbolů zákonem z 20. března 1920. Z toho důvodu byly do programu 13. genealogicko-heraldického matiné, které se uskutečnilo v sobotu 9. listopadu 2019 v budově Fakulty informační technologie Vysokého učení technického v Brně, městské části Královo Pole na Božetěchově ulici v bývalém kartuziánském klášteře, zařazeny především příspěvky, které se věnovaly státní symbolice u nás, případně v sousedních státech. Organizátor Moravská genealogicko-herakldická společnost tímto chtěla připomenout blížící se výročí a poukázat na proměny státních symbolů v uplynulých sto letech. Právník doc. Zdeněk Koudelka seznámil s historií dvou z původních českých korunovačních klenotů - gotického žezla a jablka, které jsou uloženy ve Vídni. Informoval o právní možnosti jejich navrácení do České republiky. Pavel Holub ve své přednášce na podkladě vyobrazení na listinných dokladech představil okolnosti přechodu od rakouského orla k českému lvu. Aleš Brožek představil osobu tvůrce českoslovesnké státní vlajky Jaroslava Kursy i jeho návrhy státního znaku a vlajky včetně pokusu o jejich přesné datování. Předmětem přednášky Františka Píchy byl legionářský znak. S představami Slováků o státním znaku mezi lety 1848 a 1993 seznámil slovenský heraldik Ladislav Vrteľ. Dále zazněly příspěvky genealoga Martina Kotačky dokládající nové výsledky genealogického bádání, zejména možnosti využití lékařských a přírodovědných metod v genealogii. Přínosem byly i referáty poukazující na vztahy genealogie a heraldiky k dalším pomocným vědám historickým.

Kolokvium - Sakrální architektura Velké Moravy u příležitosti významných dat v procesu jejího objevování

Ve čtvrtek 14. listopadu 2019 uspořádalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Muzejní spolek v Uherském Hradišti ve spolupráci s Moravským zemským muzeem Brno a městem Staré Město v Polyfunkčním sále v suterénu kostela sv. Ducha ve Starém Městě mezinárodní kolokvium na téma Sakrální architektura Velké Moravy u příležitosti významných dat v procesu jejího objevování. Po přivítání a proslovech významných hostů následovaly přednášky doc. PhDr. Luďka Galušky, CSc., "Devítky ve významných datech příběhu objevování velkomoravské architektury s přihlédnutím k oblasti severní části středního Pomoraví", Doc. PhDr. Pavla Kouřila, CSc., "Raně středověká sakrální architektura v oblasti Mikulčic", Prof. Mgr. Jiřího Macháčka, PhD. "Raně středověká sakrální architektura na Pohansku u Břeclavi", PhDr. Jana Maříka, CSc., "Raně středověká architektura v Čechách", Doc. PhDr. Mateje Ruttkaye, CSc., "Raně středověká sakrální architektura na Slovensku" a Prof. PhDr. Libora Jana, CSc., "Význam sakrální architektury pro studium raně středověkých dějin s přihlédnutím k období Velké Moravy". Doc. Galuška představil okolnosti objevu lokality a připomněl 60. výročí zahájení terénních prací v roce 1959. Poté byla věnována pozornost popisu nalezené situace v terénu a její současné interpretace, a to tak, že nejprve bylo pojednáno o době Velké Moravy a následně o době mladohradištní či knížecí, tedy o období 10. až začátku 13. století. V závěru přednášky doc. Galušky byly představeny výsledky přírodovědeckých výzkumů včetně analýz DNA a také další překvapení. Na závěr přednáškového bloku byla představena objemná kniha, první část trilogie autorů doc. PhDr. Luďka Galušky, CSc., PhDr. Věry Hochnanové-Vávrové, prof. PhDr. Viléma Hrubého, DrSc. a Mgr. Jiřího Mitáčka, PhD. "Uherské Hradiště - Sady, 500 let křesťanství ve střední Evropě". Po přednáškovém bloku pokračovalo kolokvium diskusí a společenským večerem v prostorách staroměstského Event centra v jezuitském sklepě na náměstí Velké Moravy.

7. celostátní kongres ČVS

Ve dnech 4. až 6. září 2020 uspořádala Česká vexilologická společnost ve spolupráci se Státním okresním archívem ve Frýdku-Místku 7. celostátní kongres České republiky. Kongres proběhl v konferenční místnosti okresního archivu na levém břehu řeky Ostravice, tedy v Místku, moravské to části dvojměstí. Byl věnován stému výročí vzniku vlajky Československa a stému výročí narození renomovaného heraldika a akademika Mezinárodní heraldické akademie plukovníka Jiřího Loudy, dr. h. c., nositele medaile Za zásluhy.

Díky technologickým možnostem účastníky kongresu oslovil v přímém přenosu prezident Mezinárodní federace vexilologických společností (FIAV) Dr. Žejlko Heimer z chorvatského Záhřebu. Prezident FIAV vyzdvihl zásluhy české vexilologie a připomenul světovou úroveň českých vexilologů i průkopnickou činnost pražského Vexilologického klubu založeného v roce 1972 a jeho významu v tehdejším východním bloku. Nezapomněl pochválit skvělý návrh československé vlajky od Jaroslava Kursy, který se ukázal jako velmi úspěšný a československá vlajka se stala jednou z nejrozpoznatelnějších vlajek světa. Prezident FIAV vyslovil rovněž obdiv na adresu heraldické a návrhářské práce plukovníka Jiřího Loudy, jehož význam pro českou i slovenskou vládní a obecní heraldiku a vexilologii je monumentální a jemuž se dostalo výrazného ocenění na Západě, zejména ve Spojeném království již za jeho života.

Jednou z akcí byla v sobotu odpoledne exkurze na radniční vyhlídkovou věž Nové radnice v Ostravě a na prezentaci vlajek městských částí Ostravy na postranních traktech radnice, kde jsou tyto vlajky trvala vyvěšeny.

Slavnostní setkání poslanců a senátorů v Brně 23. září 2022 ve sněmovním sále bývalého moravského zemského sněmu

Slavnostní setkání zákonodárců bylo zorganizovánono Poslaneckou sněmovnou České republiky. Akci připravil výbor poslanců vedených Radkem Vondráčkem (Kroměříž, ANO). Dalšími členy výboru byli Stanislav Bláha (Uherské Hradiště, ODS), Martin Hájek (Radějov, STAN), Lucie Šafránková (Brno, SPD), Vlastimil Válek (Brno, TOP09) a Miroslav Zborovský (Těšany, KDU-ČSL). Jednání ve sněmovním sále bývalého moravského zemského sněmu bylo řízeno Radkem Vondráčkem. O dějinách Moravy promluvil historik doc. Jiří Pernes. Za nepřítomnou předsedkyni Poslanecké sněmovny České republiky Markétu Adamovou Pekarovou (narozena ve Svitavách, TOP09) promluvil vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek (narozen ve Znojmě, TOP09). Za senátory pronesl řeč Jiří Čunek (Vsetín, KDU-ČSL), bývalý hejtman Zlínského kraje. Přednášku o vývoji moravského znaku pronesl doc. Zdeněk Koudelka (Brno, Trikolora). Jednotlivá vystoupení byla proložena velmi pěknými zpěvy smíšeného pěveckého souboru MORAVAN.

Tímto setkáním sobě i veřejnosti účastníci připomněli výročí dvanácti set let, které uplynuly od roku 822, k němuž se vztahuje první písemná zmínka o Moravanech v soudobých letopisech.

Mnozí ze zákonodárců na setkání přišli v krojích. Jejich rozličnost vyjádřila různost moravských oblastí. Do hanáckého kroje se oblékl Radek Vondráček (replika kroje dlouholetého poslance Moravského sněmu i Říšské rady Františka Skopalíka, 1822-1891). Slovácký kroj měli Lucie Šafránková a z Valticka Miroslav Janulík (ANO).

Radek Vondráček oznámil, že podá návrh zákona o zemských znacích a vlajkách, jejž připravil Zdeněk Koudelka, a vyzval poslance z Moravy k jeho podpisu jako spolunavrhovatelů.

Řada účastníků měla poprvé možnost prohlédnout si osobně sněmovní sál, v němž zasedal moravský zemský sněm, v účelové budově stojící od roku 1878 na Joštově ulici v Brně. Sál dnes slouží pro jednání pléna Ústavního soudu. Zdeněk Koudelka ve svém příspěvku poznamenal, že je smutné, že "Ústavní soud si nevzpomněl na výročí země, jejíž majetek užívá, například vyvěšením moravské vlajky. Snad přijde den, kdy se budova Moravského zemského sněmu vrátí svému původnímu poslání – zákonodárnému sboru moravskému." Po ukončení zasedání se účastníci přesunuli do budovy Nového zemského domu, nyní sídla Jihomoravského kraje, kde je přijal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Deklarace moravských zákonodárců

Přítomní zákonodárci jednomyslně aklamací povstáním přijali deklaraci zákonodárců zvolených na historickém území Moravy k 1200 letům první písemné zmínky o Moravanech. Autorem deklarace byl Zdeněk Koudelka. Tuto deklaraci stvrdili svým podpisem spolu s přítomnými hosty a představiteli veřejného života: "My, poslanci, senátoři a další představitelé veřejného života, při příležitosti výročí 1 200 let první zmínky o Moravanech, prohlašujeme, že jsme si vědomi historického dědictví Velké Moravy i tradic státnosti zemí Koruny české, kde vždy Morava spolu s Čechami tvořila základ společné státnosti. Znát historii vlastní země je základem dobrého vztahu občana ke státu, v němž žije. Současnost vyrůstá z minulosti a směřuje do budoucnosti. Toto máme na paměti i vůči dobrým tradicím vážícím se k Moravě a jejím dějinám."

Zdroj: stránky Moravská orlice

Kulatý stůl "Zemské znaky"

V souvislosti s návrhem zákona o zemských symbolech se ve čtvrtek 20. dubna 2023 od 14:00 do 16:00 hodin konalo v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici čp. 4/176 v Praze 1 v místnosti č. A23 pod záštitou poslanců Sněmovny Parlamentu České republiky Mgr. Radka Vondráčka a Ing. Karla Smetany jednání kulatého stolu "Zemské znaky" za účelem vyjasnění několika zásadních věcí, třeba to, jaké barvy pro znak a vlajku vybrat, nebo jak vlastně určit hranice mezi Moravou a Slezskem.

Do návrhu zákona o zemských symbolech se dostala kompromisní možnost, aby bylo možné použít obě dvě barevné varianty znaků a vlajek Moravy, což může snížit šanci na schválení zákona. Odborníci na čtvrtečním kulatém stole se ale shodli, že něco takového není možné a v zákoně musí být jen jeden moravský znak a vlajka.

S odborníky se shodují i mnozí moravští aktivisté z řad těch informovanějších. "Nezlobte se, ale žluto-červená varianta dělá bordel. Žlutá je známka absolutismu a podřízenosti Rakousku, podřízenosti cizí moci," tvrdil člen neparlamentní strany Moravané Bc. Jiří Zvoníček. Podle něj je jedinou přijatelnou možností stříbrno-červená orlice a modré pozadí vlajky. "Tato varianta je historicky nesporná a drtivou většinou lidí uznávaná. Nevidím jediný důvod, proč dávat žluto-červenou, se kterou chodili po Brně moravští Němci. Naopak stříbrná na znaku a modré pozadí na vlajce je návrat k historické spravedlnosti," řekl Jiří Zvoníček.