Člověk má odvahu k ničení, ku tvoření ještě dlouho ne (Jan Werich, český filmový a divadelní herec, dramatik, filmový scenárista a spisovatel, 20. stol.)

Stanovisko k vandalismu v Moravském krasu

V prvních lednových dnech roku 2021 otiskly některé deníky zprávu o poškozování smaltovaných cedulí s označením rezervace v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, kde vandal ničil cedule s malým státním znakem se lvem, označující hranice přírodních rezervací. Pachatel začernil barvou ve spreji téměř celou smaltovanou ceduli a na střed cedule přilepil malou obdélníkovou samolepku se dvěma vodorovnými pruhy žlutým a červeným s malým modrým znakem se žluto-červeně šachovanou orlicí uprostřed. S podobným vandalismem se setkali správci CHKO už dříve. Vandal před třemi roky ničil cedule dokonce vyřezáváním kosočtverců do smaltovaných cedulí. Kromě toho se pohybuje po lesních cestách na motorce. V minulosti poničil fotopast na monitoring rysa.

Vzhledem k tomu, jaká symbolika byla použita, je nad slunce jasné, z jakých kruhů se tento pomatený jedinec rekrutuje. Tytéž obdélníčky prodává ve svém žlutočerveném vetešnictví svým stejně smýšlejícím soukmenovcům člen Moravské národní obce Jiří Máca alias „moravský patriot“. Ano, tentýž „patriot“, který zabezpečuje pro Moravskou národní obec onu politickou, aktivisty vymyšlenou žlutočervenou vlajku s pruhy a znakem uprostřed, Moravskou národní obcí podvodně vydávanou za moravskou. Ostatně Moravský kras není jediným místem, kde se objevují tyto obdélníčky nalepené na čemkoliv, též na turistických informačních tabulích. Tito propagátoři žlutočervených nesmyslů musejí demonstrovat svou omezenost po celé Moravě. Nějakou smysluplnější činnost totiž registrovat prakticky nelze.

Odkud vandalský vítr vane, ostatně potvrdily souhlasné až obdivné komentáře pod článkem na webových stránkách deníků a na facebooku ultramoravských aktivistů. E-mailovou výtku od žlutočerveného fanatika ostatně „schytal“ i vedoucí Informační a strážní služby Chráněné krajinné oblasti Moravský kras RNDr. Antonín Tůma, který ČTK poskytl informace o vandalském činu. Bylo mu vytknuto, že Správa CHKO Moravský kras nenahradila ceduli s malým státním znakem s českým lvem smaltovanou cedulí s orlicí, pochopitelně ne moravskou, ale žluto-červenou. Vyčítající revolucionář ani přes vysvětlení nepochopil, že smysl činnosti pracovníků CHKO je praktická ochrana přírody, nikoliv změna zákonů České republiky, a CHKO na rozdíl od ultramoravských anarchistů je povinna zákony dodržovat, ať už je logika umístění malého státního znaku jakkoliv pochybná. Lze naprosto souhlasit s názorem některých diskutujících, že státní znak by měl být jeden, tedy dnes nazývaný jako velký. S žádostí o změnu tohoto stavu se však žlutočervení anarchisté obracejí na nesprávnou adresu.

Autoři článků se možná vyjádřili poněkud nepřesně, když tuto nesmyslnou činnost označili za poněkud zvláštní způsob propagace Moravy. Za prvé u těchto demagogů indoktrinovaných zradikalizovanými kryptopolitickými spolky se nejedná ani tak o činnost zvláštní, ale pro ně spíš docela běžnou. Za druhé těmto anarchistům nejde ani tak o Moravu, jako spíš o prosazení jejich politických cílů. Vylepovačům totiž ve Starém Městě v roce 2013 vadil i velký státní znak obsahující i moravskou orlici, který označuje národní kulturní památku. Celý státní znak i s moravskou orlicí totiž přelepili orlicí žluto-červenou, tedy tou, kterou nelze označit za moravskou. Jde jim o vymezení se proti všemu českému, případně o glorifikaci všeho německého či rakousko-uherského. Má s nimi stejné zkušenosti i moravská vědecká obec. Prostě s nimi nemá smysl diskutovat, jiný názor, než jejich, prostě ze zásady nepřijmou. Jsou uzavřeni ve své vnitřní neprodyšné bublině, ve které se navzájem podporují, a názor zbytku Moravy je nezajímá. Projevy vandalismu jsou pouze reakcí na jejich vlastní neúspěch, jak ukazují volební výsledky tzv. moravských stran a hnutí, pohybující se v řádu desetin procenta. Je zcela evidentní, že normální lidé na Moravě tento způsob "propagace" Moravy odsuzují a dávají to při volbách najevo. To ale nebrání ultramoravským aktivistům, aby příčinu svých volebních neúspěchů hledali všude jinde než u sebe, a setrvávají v představě, že jejich kontroverzní způsob propagace Moravy bude automaticky přebírat celý zbytek světa. Jsou natolik hloupí, že si ani neuvědomují, jak svou činností Moravě pouze škodí. Každý normální člověk, který sleduje jejich "vlasteneckou" činnost, byť by byl sebevětší moravský patriot, se musí zhrozit při představě, že by se v případě zemského zřízení taková individua podílela na řízení země. Určitě si musí říci: "Než taková Morava, tak to raději žádná."

Pokud Morava není respektována jako součást systému státní správy a samosprávy, je potřeba problém řešit politicky. Užitečnější pro tyto spolky by byla změna stylu politické práce. Určitě by bylo rozumnější předložit veřejnosti argumenty pro zemské zřízení a systém samosprávy. Argumenty musejí být věcné a pravdivé, a pokud se takto předloží veřejnosti k posouzení, veřejnost rozhodne, zda je argumenty osloví. Nepomůže ani ničení našeho společného majetku, ani překopání symboliky země k nepoznání, ale funkční systém samosprávné a přímé demokracie.

Protičeskými výkřiky, neschopností komunikace a vytvářením si nepřátel ve vlastních řadách nikdo voliče nezíská. Stejně tak si přízeň voličů nezíská vandalismus, propagace soukromě vymyšlené symboliky vnucované ostatním, tak jak to dělali němečtí nacisté. Historická práva Moravy lze obhajovat argumenty logickými a pravdivými, nikoliv nenávistí, lží, překrucováním historie, dezinformacemi a dezinterpretacemi.„Podivínský vandal“ v Moravském krasu znovu udeřil na cedule se státním znakem

Vandal přestříkává v Moravském krasu cedule barvou, na ni pak lepí vlajku Moravy

Vandal v Moravském krasu znovu polepuje cedule moravskou orlicí

V Moravském krasu po letech opět řádí rádoby patriotský vandal. Přelepuje cedule moravskou orlicí

Vandal se vrátil do Moravského krasu, ničí v něm státní symboly České republiky