VEXILOLOGICKÉ NÁZVOSLOVÍ

Vlajka i znak mluví o dějinách a kultuře země, kterou reprezentují, o jejím státním a společenském zřízení, o národním i estetickém cítění jejich tvůrců (doc. RNDr. Ludvík Mucha, CSc., český kartograf, historik kartografie, vexilolog a vysokoškolský pedagog, 20. a 21. stol.)

Vlajky, prapory, korouhve, vývěsky

Vlajka se vztyčuje na stožár (na zemi), vlajkovou žerď (na budovách) nebo na vlajkový stěžeň či vlajkové ráhno (na plachetnicích) pomocí lanka vedeného přes kladky, ke kterému je připevněna karabinkami nebo úvazy. Vlajka je užívána především v exteriérech, neboť již svým názvem je předurčena k tomu, aby vlála.

Prapor je k žerdi pevně přichycen, zpravidla je na žerď navlečen rukávem (tunýlkem). Prapory se obvykle nosí v průvodech, případně se žerdě zasouvají do držáků (tulejí) na budovách, sloupech veřejného osvětlení, v interiéru se umísťují do zvlášť konstruovaných stojanů.

Korouhev je kratší stranou přichycena k vodorovnému ráhnu, na kterém je zavěšena svisle. Ráhno může být buď příčné, tedy volně zavěšené na stožár, nebo kolmé, tedy jedním koncem připevněné k stožáru, často otočné kolem něj, nebo také křížové, kdy ráhno je středově připevněno k žerdi.

Vexillum je jeden z nejstarších textilních vexilologických symbolů. Jedná se v podstatě o antickou korouhev s křížovým ráhnem a čtvercovým listem.

Labarum je větší a honosnější pozdější římské vexillum, zpravidla osobní standarta římského císaře.
 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat